Biesiada Rogowska 2014

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Zimowe biesiadowanie w Rogach

Tegoroczna Biesiada Rogowska była wyjątkową uroczystością. Zorganizowana w ramach projektu „Mikołaj z przysmakiem” jako główna impreza zimowego festiwalu realizowanego ze środków Funduszu Promocji Produktu Regionalnego/Tradycyjnegi/Ekologicznego.

MIKOŁAJ Z PRZYSMAKIEM’ - To projekt realizowany w ramach Szwajcarsko - Polski Program Współpracy Projekt pn. "Alpejsko - Karpacki Most Współpracy"

 

Podczas zimowego festynu wykorzystano potencjał dziedzictwa kulturowego oraz kulinarnego regionu. Podczas biesiady odbywały się prezentacje oraz degustacje najlepszych lokalnych wyrobów kulinarnych. Potrawy zostały rozłożone na stołach biesiadnych, oraz na specjalnych stoiskach i każdy mógł zakosztować doskonałego smak, podziwiać walory estetyczne i naturalne zapachy prezentowanych potraw.

Jak zwykle, nie trzeba było wyjątkowo namawiać ludzi do wzięcia udziału w zimowej rozrywce, którą już po raz 13 organizuje Stowarzyszenie Miłośników Wsi Rogi przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym.

Już od godziny 16 w sobotę 18 stycznia w Sali Domu Ludowego można było degustować przygotowane na tę okoliczność tradycyjne jadło – prawdziwe wiejskie przysmaki i rarytasy. Nie zabrakło też rozrywki zapewnionej przez grupę kolędniczych przebierańców, która z impetem wkroczyła na imprezę - śpiewając kolędy i wystawiając tradycyjne przedstawienie.

Uczestnicy biesiady docenili starania kolędniczych przebierańców oraz zespołów folklorystycznych: Kapeli Pogórzanie, zespołu Rogowice i zespołu Chłopcy Podegrodzcy z Podegrodzia, który okazał się prawdziwym hitem imprezy. Sala była pełna. Uczestników był komplet - czyli tyle ile może pomieścić obszerny, świeżo oddany po remoncie Dom Ludowy w Rogach. Zaszczytem dla nas były odwiedziny zaproszonych gości, którzy przybyli nie tylko z terenu Gminy Miejsce Piastowe. Jak podpowiada tytuł projektu wdzięcznie brzmiący :„Mikołaj z przysmakiem”, uczestnicy biesiady obdarowywani zostali tradycyjnymi mikołajami upieczonymi z ciasta drożdżowego, zapakowanymi w ekologiczne papierowe torby.

 

Imprezę jak co roku prowadził Prezes Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi Tadeusz Majchrowicz, rozpoczynając wspólne śpiewania biesiadne ze specjalnie opracowanego i wydany na tę okoliczność Śpiewnika Rogowskiego. Śpiewnik był wspaniałym narzędziem wspomagającym śpiew biesiadników i również został dołączony jako prezent dla wszystkich uczestników zimowego biesiadowania w Rogach.

 

Więcej zdjęć z biesiady TUTAJ

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież


Copyright © 2019 www.rogi.org.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Projekt i realizacja Maksymilian Kowalski