Repertuar zespołu "Rogowice"

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Zespół śpiewaczy posiada w swoim repertuarze około 70 utworów ludowych.Są to zarówno stare odnalezione i nieznane pieśni, jak również piosenki biesiadne, w tym kilka w języku łemkowskim.


Repertuar obrzędowy zespołu to :

-Młocka na boisku

Jesienią po zakończeniu prac polowych, sąsiedzi pomagali sobie przy młóceniu zboża cepami. Przychodzili na zarobek i odrobek, wspólnie wykonywali różne prace w gospodarstwie - robili powrozy, mielili zboże w żarnach, przebierali pichote, a po zakończonej pracy potrafili jeszcze dobrze się bawić. Wystarczyło zagrać na organkach, czy grzebieniu, a chętnych do tańca nie brakowało.


-Zamiatacze

Drugi nasz obrzęd opowiada jak w nocy z Bożego Narodzenia na Szczepana kawalerowie chodzili do panien zamiatać. Ponieważ w Boże Narodzenie nie wolno było zamiatać, siano, słoma, którą rozścielano w wigilijny wieczór mogła być uprzątnięta dopiero na Szczepana.
Ten zwyczaj przetrwał przez wiele lat "Zamiatacze" spieszyli się by zastać domy nieposprzątane. Im więcej "band" zamiataczy odwiedziło w nocy dom, tym lepiej wróżyło to na przyszłość. Oczywiście chodzono przeważnie do tych domów, gdzie były panny. Honor kawalerów wymagał tego, by do upatrzonego domu wejść za wszelką cenę. Panny za "zamiatanie" szykowały poczęstunek, a kawalerowie robili różne figle i despeki. Chowali buty, przyprowadzali zwierzęta ze stajni, obwiązywali szczepy słomą (na urodzaj), wyciągali wozy na kalenicę, przestawiali "wychodki". Nikt się nie gniewał na te zbytki, a i święta były przez to jeszcze bardziej radosne, wesołe i pełne niespodzianek.


-Wilija

-Wilija św. Łucji

Akcja i temat przedstawienia osadzony jest w realiach dawnych wierzeń i zabobonów/ "To w Dzień św, Łucji i jego wiliję strach było z domu wychodzić i trza było pilnować łobejścia, by złę moce tam nie wlazły".
W widowisku pokazane są nie tylko ciekawe wierzenia o boginiach i szczególnie niebezpiecznych tego dnia czarownicach, ale także działanie zabezpieczające skutkom ich poczynań. To w tym przedstawieniu można zobaczyć jak Babka odczynia uroki, spala róże i zamawia bolące piersi u karmiącej matki.
Wszystkie opowieści przewijające sie w scenariuszu są zaczerpnięte z naszych wspomnień.


-Szczodroki

Jest to zwyczaj związany z Dniem Nowego Roku. Od wczesnych godzin porannych za szczodrokami z życzeniami noworocznymi chodziły małe dzieci i starsi. Dobrze było jak pierwszą osobą odwiedzającą dom był młody chłopal, bo to dobrze wróżyło na cały nowy rok. Dlatego wyglądano szczodroków od samego rana i obdarowywano ich specjalnie na ten cel upieczonymi bułeczkami (szczodroczkami), w które niekiedy wkładano pieniążek. Dawano także "chleba krom", a często zwłaszcza biedniejszym większą ilość jedzenia.


-Na wiesne


Copyright © 2019 www.rogi.org.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Projekt i realizacja Maksymilian Kowalski