Program ASOS

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

 

Apetyt na życie ”

„Apetyt na życie ” – to projekt finansowany z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Zajęcia rozwijające pasję i zainteresowania w obszarze kultury, rzemiosła i rękodzieła ludowego w formie warsztatowej odbywały się w Zagrodzie Etnograficznej w Rogach, od czerwca do listopada 2013 r. Będziemy kontynuować je dalej.

Na te działania stowarzyszenie pozyskało środki w wysokości 36 100 zł. z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach projektu zorganizowano cztery rodzaje warsztatów, wycieczkę edukacyjno - integracyjną do Medyni Głogowskiej i do Muzeum Wsi Markowa, wydano broszurę dot. kultury ludowej, rzemiosła i rękodzieła artystycznego w której podsumowaliśmy nasze działania

Kultura ludowa, obrzędy i zwyczaje, związane są z dniami powszednimi, obchodzonymi świętami, z odwiecznymi prawami jakimi rządziło się życie na wsi. Całoroczne prace polowe, od których zależał byt mieszkańców toczyły się zgodnie z prawami natury, harmonizując z rytmem przyrody. Ginące na naszych oczach rzemiosło i rękodzieło artystyczne to zajęcia codzienne mieszkańców wsi, które wpisane były dawniej w odmierzany ciężką pracą cykl dni, z którego składało się całoroczne życie gospodarskie.

Cele projektu

Celem projektu jest rozwinięcie aktywności społecznej wokół integracji wewnątrz i międzypokoleniowej osób starszych powyżej 60 roku życia i młodzieży w oparciu o proponowaną formę zajęć warsztatowych. Cele zostały osiągnięte przez realizację kompleksowego systemu wsparcia powołanych w tym celu poszczególnych grup tematycznych w ramach których prowadzone były działania warsztatowe. Aktywne uczestnictwo osób starszych ( młodzież nie zawsze w pełni uczestniczyła w tych zajęciach ze względu na swoje obowiązki szkolne) i chęć dalszego uczestnictwa przez niektórych spowodowało iż trenerzy prowadzący te zajęcia są chętni w dalszym ciągu prowadzić warsztaty.

 

Warsztaty zielarskie

Wiosna i lato to najlepszy okres na gromadzenie ziół, chociaż można je zbierać od wczesnej wiosny, aż do listopada. Podstawą zielarstwa jest prawidłowe rozpoznanie roślin. Zioła zbieramy tylko w czystym ekologicznym środowisku, wybierając czyste, zdrowe rośliny. Coraz częściej wracamy w naszych domach do tradycyjnej kuchni, która była przepełniona zapachami i smakami ziół. Wiedza kulinarna naszych przodków była w tym temacie znacznie większa. By poznać i rozpropagować te bezcenne dary natury, które rosną nieopodal w naszych ogródkach, na naszych polach i łąkach; prowadziliśmy warsztaty zielarskie - w ramach projektu „Apetyt na życie ”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i będziemy kontynuować te spotkania w następnych latach.

Warsztaty bibułkarstkie

Bardzo barwnym i popularnym rękodziełem artystycznym było u nas i jest bibułkarstwo, czyli wykonywanie kwiatów i wszelkiego rodzaju ozdób z bibuły. Dawniej spotykano się wspólnie w domach, ucząc się od siebie sposobów wykonywania ozdób i przekazując nawzajem wymyślane wzory. Stworzonym pięknym bibułowym rękodziełem przyozdabiano feretrony obrazy i ołtarze w kościołach. W domach przystrajano święte obrazy, a przy drogach figury patronów i frasobliwych świętych przycupniętych w wiejskich kapliczkach. Taki kolorowy folklor zapewne wielu z nas ma zachowany w swojej pamięci. Aby ocalić od zapomnienia wzornictwo i klimat spotkań, na których wspólnie je wykonywano - zorganizowaliśmy w ramach projektu warsztaty bibułkarskie. Młodzież wraz ze starszymi tworzyła wspólnie różnorodne kwiaty i ozdoby z bibuły. Ponieważ chętnych nie brakuje, będziemy takie zajęcia kontynuować w następnych latach.

Warsztaty ceramiczne

W tych rejonach Podkarpacia, gdzie była odpowiedni glina zakładano warsztaty garncarskie. Garncarze wyrabiali garnki, misy, dzbany potrzebne na co dzień w kuchni, kafle do pieców, gliniane zabawki i glinianych świętych. W każdej okolicy te wyroby garncarskie różniły się od siebie zdobieniami i wzornictwem, przekazywanym z ojca na syna. W naszej wsi nie było żywych tradycji garncarskich. By poznać tą sztukę, grupa uczestników projektu „Apetyt na życie ”pojechała do Medyni Głogowskiej do tamtejszej Zagrody Gancarza. Warto było zobaczyć to prawdziwe gliniane zagłębie i przekonać się samemu jakie to piękne i niepowtarzalne rzemiosło. Później na przeprowadzonych w zagrodzie zajęciach robiliśmy sprzęty, ozdoby i pamiątki z gliny. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ręcznie ulepione, wykonane tradycyjnie przedmioty (ozdobione według fantazji twórców) są piękne i niepowtarzalne. Wraz z nadejściem wiosny z pewnością chętnych do wzięcia udział w warsztatach ceramicznych nie zabraknie.

Warsztaty wykonywania przedmiotów z drewna

Są jeszcze rzemieślnicy, którzy potrafią wykonywać tradycyjnie z drewna przedmioty potrzebne w codziennym gospodarstwie - takie jak np. misy, solniczki, maselniczki, niecki, siedleczki, kuszki, wałki, montewki, którzy swoją umiejętność odziedziczyli po przodkach. Bogate w surowce naturalne obszary Podkarpacia dały tutejszym mieszkańcom możliwość rozwinięcia rzemiosła użytkowego i artystycznego. Miejscowi stolarze wykonywali meble na zamówienie, różniły się one zdobieniami i formą od innych regionów Polski. Na zorganizowanych w zagrodzie warsztatach zostały przypomniane stolarskie, kołodziejskie umiejętności naszych mieszkańców. Grupa osób zainteresowanych tematem mogła osobiście spróbować jak się robi z kawałka drewna nieckę, ile czasu potrzeba na wystruganie własnej drewnianej łyżki, czy miski. Takie zajęcia rzemieślnicze będą nadal kontynuowane w naszej Zagrodzie Etnograficznej.

Podsumowanie

Podczas zorganizowanych cyklów warsztatów rozwijających pasję i zainteresowania osób rozwinęła się aktywność uczestników projektu. Cele szczegółowe to integracja społeczna osób starszych i młodzieży, krzewienie kultury ludowej, korzystanie z doświadczenia osób starszych, przełamanie stereotypów – te wszystkie cele zostały osiągnięte w czasie realizacji projektu. Zarówno udział we wspólnych warsztatach w dziedzinach rękodzieła ludowego, jak i integracyjny wyjazd edukacyjny spełniły zakładaną role. Nastąpiła integracja międzypokoleniowa co dało się szczególnie zauważyć podczas warsztatów bibułkarskich i zielarskich . Osoby starsze były łącznikami między trenerami młodzieżą, ponieważ tematy poruszane na warsztatach były im znane.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobą zaangażowanym w realizacje opisanych działań projektowych.

 

Copyright © 2019 www.rogi.org.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Projekt i realizacja Maksymilian Kowalski